Apple Car için Kia Motors ile sürpriz işbirliği Apple’ın, “Apple Car” ortaklığı için otomobil üreticisi Kia Motors ile 3.6 milyar dolarlık anlaşma imzalayacağı…

Apple Car için Kia Motors ile sürpriz işbirliği Apple'ın, "Apple Car" ortaklığı için otomobil üreticisi Kia Motors ile 3.6 milyar dolarlık anlaşma imzalayacağı...
Apple Car için Kia Motors ile sürpriz işbirliği Apple'ın, "Apple Car" ortaklığı için otomobil üreticisi Kia Motors ile 3.6 milyar dolarlık anlaşma imzalayacağı...

Söylentilere göre Apple, 2024‘ten itibaren yılda yaklaşık 100.000 otomobil üretmeyi planlıyor. Bloomberg tarafından ortaya çıkan rapora göre, Apple ile Kia ortaklığının Apple Car’ın yapımında ne amaçla kullanacağı henüz belli değil.

Kia ortaklığının Apple ile Foxconn arasındaki iPhone tedarik zincirindeki ilişki gibi bir tasarımcı-tedarikçi ilişkisi olup olmayacağı ilerleyen dönemde belli olacak.

Ek olarak Apple’ın bir otomobil üreteceği haberlerinin, Apple elektrikli araç projesi olan “Project Titan’ın” ilk  ortaya çıktığı 2015 yılına dayandığını belirtelim.

Başlangıçta bir otomobil için gerekli olan her türlü bileşen üzerinde çalışan binlerce mühendis ve tasarımcı varken, Apple zaman içerisinde yalnızca otonom sürüş yazılımı yığınına odaklanmak üzere 2017 yılı itibari ile hedeflerini azalttı.

Ancak yakın zamanda ortaya çıkan birçok haber, Apple’ın bir kez daha Apple Car’ın “araba” kısmına bağlı olduğunu gösterdi. Öyle ki şirket, Tesla’daki birçok yöneticiyi ve Porsche’nin kasa geliştirme başkan yardımcısını işe aldı. Aynı zamanda Aralık ayında Reuters, Apple Car’ın 2024’te “çığır açan pil teknolojisi” ile üretime başlayacağını bildirerek Apple Car söylentilerinin son dalgasını başlattı.

Önceki söylentilere göre Mart ayında Hyundai ile anlaşma imzalaması beklenen Apple hakkında ortaya atılan bu iddiaları siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*