Apple, yeni veri politikasını yakında devreye alacak Apple, uzun zamandır gündeminde olan uygulama geliştiricilerle ilgili değişikliği yakında devreye alacak…

Apple, yeni veri politikasını yakında devreye alacak
Apple, uzun zamandır gündeminde olan uygulama geliştiricilerle ilgili değişikliği yakında devreye alacak...
Apple, yeni veri politikasını yakında devreye alacak Apple, uzun zamandır gündeminde olan uygulama geliştiricilerle ilgili değişikliği yakında devreye alacak...

Geliştiriciler reklam hedeflemesi için iOS kullanıcılarından izin gerektiren Apple’ın yeni gizlilik özelliğini iOS 14 beta kullanıcılarında uygulamaya başladı. Bu özelliğin tam sürümünün bahar ayında gelmesi bekleniyor. Apple başlangıçta bu özelliğin geçen sonbaharda iOS 14 lansmanıyla birlikte yayınlamayı planlıyordu ancak geliştiricilere uyum sağlamaları için bu özelliği 2021’e erteledi.

Uygulama İzleme Şeffaflığı olarak adlandırılan yeni katılım şartı, mobil uygulama geliştiricilerin iPhone sahiplerinden veri toplama ve bu verileri reklamlara yardımcı olmak için diğer firmalarla paylaşma yöntemlerinde önemli bir değişikliğe yol açıyor.

Değişiklikten önce Apple, iPhone sahiplerinin bu tür izlemeyi devre dışı bırakmak için ayarlarına girmesine izin veriyordu. Apple, kullanıcıları uygulamayı devre dışı bırakma konusunda inisiyatif uygulamak yerine, kurallara uymazlarsa veya kuralları atlatmaya çalışırlarsa, App Store‘dan izin almalarını veya askıya alınmasını talep edecek.

Reklamverenlerin, başka bir uygulamada aynı ürün için reklam sunmadan önce bir uygulamada yeni bir ürün satın aldığınızı bilmelerinin birincil yolu, tanımlama kodu sağlamak. Yani Reklamverenler için Tanımlayıcı, (IDFA) cihazınıza bağlanır, ilk uygulama tarafından toplanır ve ikinciyle paylaşılır. Bu, söz konusu uygulamaların hedeflenmiş reklamlar sunmasına ve reklamın gerçekten işe yarayıp yaramadığını ölçmesine imkan sağlıyor.

Apple’ın yeni düzenlemesi, geliştiricilerin, IDFA’ların toplanmasına ve uygulamalar arasında paylaşılmasına izin vermek için iOS cihaz sahiplerinden açık onay almasını gerektirecek. Uygulama geliştiricileri, uygulamanın sizi izlemesine izin vermeseniz bile, onlara verdiğiniz diğer bilgileri reklamları hedeflemek amacıyla kullanmaya devam edecek. Ancak bu bilgiler Apple’ın yeni politikası uyarınca reklam izleme amacıyla başka bir şirketle paylaşılmayacak.

Apple, gizlilik felsefesini daha da güçlendirmek için, mobil uygulama ve web endüstrilerindeki yaygın reklam izleme ve hedefleme uygulamalarını ayrıştıran;  yaygınlığı ile ilgili istatistikleri sunan “Verilerinizin Yaşamındaki Bir Gün” adını verdiği yeni bir çevrimiçi kılavuz oluşturdu.

Kılavuzda, “Web siteleri, uygulamalar, sosyal medya şirketleri, veri aracıları ve reklam teknolojisi firmalarından oluşan karmaşık bir ekosistem; kullanıcıları çevrimiçi ve çevrimdışı olarak izleyerek kişisel verilerini toplar. Bu veriler bir araya getirilir, paylaşılır, toplanır ve paraya dönüştürülerek yılda 227 milyar dolarlık bir sektörü besler.” açıklaması bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*