BioNTech CEO’su Şahin: Aşının yeni bir versiyonu geliştirildi

Pfizer ile beraber korona virüsüne karşı aşı geliştiren BioNTech şirketinin CEO’su Uğur Şahin, bu aşının en önemli dezavantajları arasında sayılan -80 ila -60 derecede saklama zorunluluğuna karşı yeni bir formül geliştirdiklerini açıkladı.

Şahin, aşının depolanma koşullarını iki ila sekiz dereceye çıkaran bu yeni formül için de onay almaya çalıştıklarını söyledi. 

“2-8 DERECEDE ALTI AY SAKLANABİLİR”

Financial Times gazetesinin düzenlediği bir etkinlikte konuşan Şahin, “İlk formülasyonumuzun, eksi 80 derecede depolanması ve nakledilmesi gerekiyordu. Şu anda, henüz onaylanmamış bir versiyonumuz var ve bu 2-8 derece sıcaklıkta, altı ay süreyle saklanabilir” dedi. 

ÜRETİM HEDEFİNİ 3 MİLYAR DOZA YÜKSELTTİ

Daha önce, bu yıl içerisinde 2.5 milyar doz aşı üretebileceklerini belirten Şahin, üretim hedefini 3 milyar doza yükseltti. 2021’deki aşı üretiminde hedeflerinin 3 milyar doz olduğunu söyleyen Şahin, “Ekiplerimiz, üretim ölçeğini artırmak adına harika bir iş çıkardı. Çok fazla teknik sorunla karşılaşmadığımız ve teslimat programına uyduğumuz için mutluyum” ifadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir