Boeing, sürdürülebilir yakıtlarla uçmak istiyor Boeing uçaklarının 2030 yılına kadar yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlarla uçabilmesini sağlama taahhüdünü…

Boeing, sürdürülebilir yakıtlarla uçmak istiyor Boeing uçaklarının 2030 yılına kadar yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlarla uçabilmesini sağlama taahhüdünü...
Boeing, sürdürülebilir yakıtlarla uçmak istiyor Boeing uçaklarının 2030 yılına kadar yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlarla uçabilmesini sağlama taahhüdünü...

Boeing uçaklarının 2030 yılına kadar yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlarla uçabilmesini sağlama taahhüdünü açıkladı. Havacılık devi sürdürülebilir yakıtları, “önümüzdeki yıllarda havacılıkta karbon emisyonlarını azaltmak için en güvenli ve ölçülebilir çözüm” olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda şirket, havacılık sektörünün 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını azaltma hedefine ulaşması için adım atması gerektiğini düşünüyor.

Ek olarak diğer kaynakların yanı sıra sürdürülebilir havacılık yakıtları bitkisel yağlardan, hayvansal yağlardan, çeşitli tarım ve ormancılık atıklarından ve geri dönüştürülemeyen evsel atıklardan yapılır.

Ayrıca üretici firma, yaptığı açıklamada geçmişte yüzde 100 sürdürülebilir yakıt kullanan test uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdiğini belirtti. Özellikle bir FedEx 777 Freighter, Boeing ecoDemonstrator programı kapsamında 2018’de geleneksel bir yakıt karışımı olmadan uçan ilk uçak oldu.

Ancak şu anda düzenlemeler uçakların yalnızca 50/50 oranında geleneksel jet ve sürdürülebilir yakıt karışımını kullanabileceğini belirtiyor. Öte yandan Boeing, bu limiti yükseltmenin güvenli olduğunu göstermek için yine de düzenleyici otoritelerle çalışmak zorunda kalacak.

Boeing’in 2030 yılına kadar olan sürdürülebilir havacılık yakıtı planlarını şirketin Sürdürülebilirlik Baş Sorumlusu Chris Raymon şu şekilde değerlendiriyor;

“Sürdürülebilir havacılık yakıtlarında uzun bir inovasyon geçmişine sahip olan uçak ailemizin yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlarla uçma sertifikası, Boeing’in dünyayı daha iyi hale getirmek için yenilik yapma ve çalışma konusundaki derin bağlılığını önemli ölçüde ilerletiyor. Sürdürülebilir havacılık yakıtları kanıtlanmış, her gün kullanılıyor ve bir endüstri olarak birlikte çalıştığımızda yakın ve uzun vadede karbon emisyonlarını azaltmak için en acil ve en büyük potansiyele sahip.”

ABD’li havacılık devi, 346 kişinin ölümüne sebep olan iki tane 737 Max kazası nedeniyle uzun bir süre gündemden düşmedi. ABD’yi dolandırmakla suçlandı ve Adalet Bakanlığı’na 2.5 milyar dolar ödeme yaparak bir anlaşmaya vardı. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen, Boeing, sektörü domine edebilmek adına çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*