Bütün trafik ışıkları yeşil yanarsa ne olur? STM ve Sakarya Üniversitesi, Türkiye’nin altyapılarının güvenliğine yönelik çalışmalar yapacak Ulusal…

Bütün trafik ışıkları yeşil yanarsa ne olur?
STM ve Sakarya Üniversitesi, Türkiye'nin altyapılarının güvenliğine yönelik çalışmalar yapacak Ulusal...
Bütün trafik ışıkları yeşil yanarsa ne olur? STM ve Sakarya Üniversitesi, Türkiye'nin altyapılarının güvenliğine yönelik çalışmalar yapacak Ulusal...

STM ve Sakarya Üniversitesi iş birliği ile kurulan merkezin açılışı, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın da katıldığı törenle yapıldı. Kritik altyapılarda siber saldırılara karşı güvenlik sağlayacak UTYM hakkındaki ayrıntılar için sizleri videomuz ile baş başa bırakalım.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, bilgi ve iletişim altyapısının tüm altyapılarla bulunan ilişkisi nedeniyle büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Kritik altyapılara sahip sektörlerin sıklıkla siber suçluların hedefi haline geldiğini söyleyen Sayan, siber saldırıların şehirlerin ve tüm ülkenin günlük hayatını sekteye uğratma ve telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olma potansiyeli taşıdığını kaydetti.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da bir yılı aşkın süredir yürütülen projesinin tamamlanmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi:

“Başta İbrahim Özçelik hoca olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ederim. Üniversitelerin en önemli fonksiyonlarından biri bir kez daha üniversitemizde ete ve kemiğe büründü. Bu test yatağı Türkiye’de bir ilk ve inanıyorum ki kritik altyapıların güvenliğinin sağlanması bakımından sektörün önemli bir ihtiyacını karşılayacak. STM gibi önemli bir savunma sanayi kuruluşumuzla iş birliği yaparak sektöre katma değeri yüksek bir hizmet sunabilme imkânına kavuştuk.”

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ise “Siber güvenlik, kritik sivil altyapılarımızın işlerliğini sürdürebilmesi açısından da önemli bir alan olarak ortaya çıkıyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*