Çin aşısı CoronaVac’ın etkinlik oranı belli oldu Kamuoyunda Çin aşısı olarak bilinen CoronaVac’ın hastaneye yatma ve ölümleri önlemede yüzde 100 etkili…

Çin aşısı CoronaVac'ın etkinlik oranı belli oldu Kamuoyunda Çin aşısı olarak bilinen CoronaVac'ın hastaneye yatma ve ölümleri önlemede yüzde 100 etkili...
Çin aşısı CoronaVac'ın etkinlik oranı belli oldu Kamuoyunda Çin aşısı olarak bilinen CoronaVac'ın hastaneye yatma ve ölümleri önlemede yüzde 100 etkili...

Türkiye, toplamda 50 milyon doz CoronaVac siparişi verdi. Bu nedenle etkinlik oranı merak konusuydu. Çinli şirketin açıkladığı son verilere göre, Brezilya ve Endonezya gibi ülkelerin de satın aldığı CoronaVac, hastaneye yatma ve ölümleri yüzde 100 oranında önleyebiliyor.

Bununla birlikte, 12 bin 396 bin kişinin katıldığı denemelerde, aşının enfeksiyonu önlemedeki başarısı yüzde 50,65 oldu. CoronaVac aşısının tıbbi tedavi gerektiren vakaları önlemedeki etkisi ise yüzde 83,7 olarak kayıtlara geçti.

Çinli Sinovac’ın geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısının etkinliği, denemelerin yapıldığı ülkelere göre radikal değişiklikler gösteriyor. Örneğin, Türkiye’de 18-59 yaş arasındaki kişilerde yapılan çalışmalarda CoronaVac etkinlik düzeyi yüzde 91,25 olarak olarak kayıtlara geçti. Brezilya’daki Faz 3 çalışmalarında ise bu oran yüzde 50,38’de kaldı.

Sinovav, aşı denemelerinde salgının seyri, yaş aralığı ve gönüllü profili gibi değişkenler nedeniyle oranların karşılaştırılamayacağını açıklasa da, ortaya çıkan radikal fark kamuoyunda soru işaretlerine neden olmuştu.

“CoronaVac, 60 yaş ve üstü kişilerde güvenle kullanılabilir”

Tıp dünyasının en prestijli dergilerinden The Lancent ise dün yayınladığı raporda CoronaVac aşısının, 60 yaş ve üstü yetişkinlerde ciddi yan etkilere neden olmadan bağışıklık oluşturduğunu yazdı. Araştırmada, COVID-19 aşılarının 60 yaş ve üzeri kişilerdeki koruyuculuğunun genellikle düşük olduğuna dikkat çekiliyor.

Verilerin Faz 1 ve Faz 2 çalışmalarından elde edildiğini belirten dergi, kamuoyunda Çin aşısı olarak bilinen CoronaVac’ın söz konusu yaş aralığındaki kişilerde güvenle kullanılabileceğini belirtiyor.

1800 kişiden sadece yüzde 1,5’i aşıdan etkilendi

Öte yandan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, CoronaVac aşının güvenilirliğine dair yaptığı araştırma da yayınlandı. Çalışma kapsamında 1800 sağlık çalışanına CoronaVac aşısı uygulandı.

Aşılamaya katılanların 791’inden geri dönüş alan araştırmacılar, 791 sağlık çalışanı içinden 575’inin hiçbir yan etki göstermediğini, 216’sının ise hafif yan etki gösterdiğini tespit etti. Katılımcıların yaş dağılım aralığı 19-65, yaş ortalaması 34,4 olarak açıklanırken, yan etki görülenlerin yüzde 61,9’unun kadın, yüzde 38,1’inin ise erkek olduğu bildirildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*