Çin, emisyon seviyelerini ölçmek için yeni adım attı Çin, 1 Mart’ta fabrikaların ve kurumların kirlilik düzenlemelerini ihlal edip etmediğini belirlemek …

Çin, emisyon seviyelerini ölçmek için yeni adım attı
Çin, 1 Mart'ta fabrikaların ve kurumların kirlilik düzenlemelerini ihlal edip etmediğini belirlemek ...
Çin, emisyon seviyelerini ölçmek için yeni adım attı Çin, 1 Mart'ta fabrikaların ve kurumların kirlilik düzenlemelerini ihlal edip etmediğini belirlemek ...

Norma şartlarda, Çinli şirketlerin atmosfere kirletici madde püskürtebilmesi için resmi izin almaları gerekiyor. Ancak yetkililer konu ile alakalı daha önce gerekli bilgileri toplayamadığından ve sık sık şirketlerin verileri tahrif etmesinden ya da bilgi taleplerini geciktirmeleriniden ötürü sorunlar yaşıyordu.

Aynı zamanda bu sorun neticesinde yasağı çiğneyenler günlük para cezasına çarptılıyor ve kastılı olarak denetimden kaçanlar tutuklanıyordu.

Ancak yeni sisteme göre, şirketlerin izleme ekipmanı kurması ve en az beş yıllık verileri saklaması gerekecek. Buna uymayan şirketler ise yaklaşık 31.000 dolar para cezası ödemek zorunda kalırken, kirlilik suçlularına yaklaşık 154.600 dolara varan para cezası kesilecek.

Bu çalışmanın özellikle fabrika verilerinin kamuya açık bir şekilde paylaşılmasının rekabete dayalı bir dezavantaj olarak değerlendirebileceği ülkelerde, başka yere gitmeyecek dramatik bir hareket olduğu düşünülüyor.

Son olarak bu veriler sayesinde Çin‘in kötü niyetli kirleticileri daha iyi kontrol etmesine ve duman ve iklim değişikliğine katkılarını azaltmasına yardımcı olabileceği ifade ediliyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*