Çin sondası ilk Mars fotoğrafını çekti Çin’in Tianwen-1 sondası ilk Mars fotoğrafını gönderdi. Yaklaşık 1.4 milyon mil uzaklıktan siyah beyaz…

Çin sondası ilk Mars fotoğrafını çekti
Çin'in Tianwen-1 sondası ilk Mars fotoğrafını gönderdi. Yaklaşık 1.4 milyon mil uzaklıktan siyah beyaz...
Çin sondası ilk Mars fotoğrafını çekti Çin'in Tianwen-1 sondası ilk Mars fotoğrafını gönderdi. Yaklaşık 1.4 milyon mil uzaklıktan siyah beyaz...

Bilim yorumcularına göre, Tianwen-1‘in elde ettiği görüntü, diğer kaşiflerin daha ayrıntılı resimleriyle karşılaştırılamaz. Burada önemli olanın Çin’in Mars’a bir uzay aracı gönderebileceğinin ispatı olarak dikkat çekiyor.

Ek olarak Sonda’nın, 10 Şubat‘ta Mars yörüngesine gireceğini ve gezginin Mayıs ayında Utopia‘ın çarpma havzasına ineceğini ekleyelim.

Bilindiği üzere Çin, 2011 yılında Rusya‘nın da yardımıyla, bir Mars görevi yürütmeyi denedi. Ancak bu çalışma, lansman sırasında başarısızlıkla sonuçlandı. Aynı zamanda Kızıl Gezegene gitmenin hiç kimse için kolay olmadığını belirtelim. Öyle ki ESA, Rusya, ABD gibi diğer ülke ve kuruluşların bu yolculuğu yapmak için rutin olarak durmadan mücadele ettiğini ancak genelde başarısızlıkla sonuçlanan görevleri ortada.

Ayrıca Tianwen-1‘in başarılı gezici inişinin, 2022‘ye kadar yeni bir uzay istasyonunu yörüngeye yerleştirmek de dahil olmak üzere diğer iddialı projelere başlarken, Çin’i oldukça destekleyeceği düşünülüyor.

Ayrıca Çin’in elde ettiği bu önemli kilometre taşının, ülkenin uzay programı için dönüm noktasını olduğunu da ekleyelim.

Son olarak Çin’in bu ilerlemesini NASA‘nın Perseverance misyonu için etkili bir sembolik folyo görevi göreceği ve Çin’in daha fazla araştırma yapmasına destek olacağı belirtiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*