Çinli madenciler şimdi de laptop stoklarını tüketiyor Ethereum madencileri, ekran kartı bulamayınca bu sefer de RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlara…

Çinli madenciler şimdi de laptop stoklarını tüketiyor
Ethereum madencileri, ekran kartı bulamayınca bu sefer de RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlara...
Çinli madenciler şimdi de laptop stoklarını tüketiyor Ethereum madencileri, ekran kartı bulamayınca bu sefer de RTX 30 ekran kartlı dizüstü bilgisayarlara...

Ocak ayında düzenlenen CES 2021 etkinliği ile yeni Ryzen 5000 serisi mobil işlemcilerini tanıtan AMD, piyasaya oldukça iddialı girdi. Ancak, yaşanan üretim sıkıntıları sebebiyle mobil işlemcilerde de stok sıkıntılarının olması bekleniyordu. Aynı beklenti, mobil RTX 30 ekran kartlarında da geçerli. Bu sebeple, ilk etapta olmasa da önümüzdeki aylarda yeni dizüstü bilgisayarlarda da stok sıkıntılarının yaşanacağı tahmin ediliyordu.

Weibo’da paylaşılan görüntülere göre kripto para madencileri, özellikle RTX 3070 ekran kartlı dizüstü bilgisayarları satın alıyor. Bu bilgisayarlar oldukça pahalı olmasına rağmen satın alımın devam etmesi, madenciliğin bu noktada kazanç getirdiğine (bu bir yatırım tavsiyesi değildir) işaret ediyor. Ancak, önümüzdeki günlerde Ethereum’un büyük bir çakılma yaşamayacağının garantisi yok.

RTX 30 ekran kartlı laptop stokları henüz pek çok ülkede yokken bu bilgisayarlar ile kripto para madenciliğinin yapılması, önümüzdeki aylarda dizüstü bilgisayar pazarında da büyük stok sıkıntılarının yaşanacağına işaret. Eğer RTX 30 ekran kartlı bir dizüstü bilgisayar almayı planlıyorsanız, ilk stoklar geldiği zaman elinizi çabuk tutmak isteyebilirsiniz.

Kripto para madenciliğinin dizüstü bilgisayar pazarına sıçraması, önümüzdeki günlerde NVIDIA’nın farklı bir adım atmasına neden olabilir. Amerikalı üretici tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmasa da pek çok oyuncu, hali hazırda masaüstü ekran kartlarının direkt olarak madencilere satılmasına oldukça kızgın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*