Clubhouse’a katılan ilk siyasetçi Ahmet Davutoğlu oldu

Clubhouse’a katılan ilk siyasetçi Ahmet Davutoğlu oldu
Clubhouse’a katılan ilk siyasetçi Ahmet Davutoğlu oldu

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, mobil uygulamanın genel anlamdaki stiline uygun bir şekilde değişen konuşmacıların sorularına cevap verdi. Zaman zaman Türkiye’nin sorunlarına değinen Davutoğlu daha çok Atilla Taş, Avukat Feyza Altun ve pek çok gazetecinin sorularına yanıt verdi.

Platforma ilk katılan siyasetçi ünvanına sahip olan Davutoğlu, yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı odada konuştu. Cüneyt Özdemir gibi tanınan gazetecilerin de yer aldığı sohbet odasında pek çok kişinin söz aldığı da görüldü.

Bu canlı sohbetin dikkat çekmesinin ardından benzer şekilde diğer siyasetçilerin de uygulamaya girmesi bekleniyor. Oldukça büyük bir potansiyeli olduğu söylenen mobil uygulama ilerleyen günlerde farklı senaryolarla bizi karşılaştıracak gibi duruyor.

Clubhouse nedir ve nasıl kullanılır?

Son günlerde oldukça popüler olan ve internet fenomenlerinin akın ettiği Clubhouse uygulaması oldukça dikkat çekiyor. Sosyal medyaya yeni bir akım getiren Clubhouse, Facebook, Twitter ve Instagram gibi diğer sosyal medya platformlarının aksine yazılı, görsel paylaşımlara izin vermiyor. Yalnızca sesli konuşma gerçekleştirmeyi sağlayan mobil uygulama sırayla konuşma sistemine dayanıyor. Aynı zamanda şu anda yalnızca iOS kullanıcıları için sunulan uygulamanın Android sürümü geliştiriliyor.

İnsanların alternatif sosyal medya platformlarına yöneldiği bu dönemde farklı bir konsept ile kullanıcı karşısına çıkan sosyal medya uygulaması Clubhouse, her isteyenin gidip kayıt olamadığı bir uygulama. Davetiye sistemi ile çalışan uygulama bu noktada popülerliğini de katlayarak artırıyor.

Clubhouse uygulamasına kayıt olabilmek için daha önce uygulamayı kullanmış olan bir kişinin size davetiye kodu göndermesi gerekiyor. Yani Facebook, Instagram ve Twitter platformlarındaki gibi hemen kayıt olamıyorsunuz. Davetiye kodu olmadan da kayıt olabilmek mümkün.

En hızlı kayıt yöntemi olan davetiye kodunun aksine uygulamaya telefon numaranızla da kayıt olabiliyorsunuz. Eğer bu yöntemi seçerseniz sefer de sizi bekleme sırasında alıyorlar ve sıranız geldiği zaman uygulamaya üye olabiliyorsunuz.

Clubhouse

Uygulamanın kullanım şekli oldukça basit. Popüler mobil uygulama moderatör ve dinleyici olarak iki farklı şekilde kullanılabiliyor. Öncelikle uygulamaya giriş yaptığınızda çoğu sosyal medya platformu ve uygulamasında olduğu gibi belirli ilgi alanları işaretlemesi yapıyorsunuz.

Eğer uygulamayı moderatör olarak kullanmak isterseniz kendinize bir oda oluşturuyorsunuz. Bu sayede tüm yetki sizde oluyor ve sohbeti, sohbete katılacak kişileri ve sohbetin gidişatını kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca sizi dinleyen kişileri de davetiye göndererek sohbetinize dahil edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra sohbete katılan arkadaşlarınızı da moderatör yapabiliyorsunuz.

Uygulama hakkında daha detaylı bilgi için sizler için hazırladığımız rehbere göz atabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*