Dogecoin nedir, nasıl ortaya çıktı, neden yükseldi? Şaka sanal para olarak bilinen Dogecoin bir anda yüzde 850 yükseldi. Sosyal medyada gündem olan bu kripto…

Dogecoin nedir, nasıl ortaya çıktı, neden yükseldi? Şaka sanal para olarak bilinen Dogecoin bir anda yüzde 850 yükseldi. Sosyal medyada gündem olan bu kripto...
Dogecoin nedir, nasıl ortaya çıktı, neden yükseldi? Şaka sanal para olarak bilinen Dogecoin bir anda yüzde 850 yükseldi. Sosyal medyada gündem olan bu kripto...

2013 yılında Adobe’ta grup yöneticisi olan Jackson Palmer ve IBM’de yazılım mühendisi Billy Markus tarafından ortaya atılan Dogecoin için ilginç bir serüveni var. 2010 yılında sosyal medyada ortaya çıkan bir internet esprisiyle başladı Dogecoin’in hikayesi. Merkezi olmayan bir ağ üzerinden eşler arası işlemlere olanak sağlayan şaka kripto para birimi, Bitcoin ile benzerlik taşıyor.

Palmer, “Bir akşam iş çıkışı bira içiyordum, boş vaktim de çoktu. Oturdum ve Dogecoin.com’u satın aldım” diyor.
daha sonra Markus devreye giriyor ve Dogecoin.com üzerinden bir kripto para geliştiriyorlar.

Para birimi adını Japon şiba inu türü köpeğinden yola çıkarak hazırlanan bir internet fenomeninden alıyor.

“Dogecoin’e yatırım yapmak,” diye tweet atan Palmer, “Eminim ki bir sonraki büyük şey bu” ifadeleriyle sanal para birimini duyurmuştu.

Dogecoin neden yükseldi?

Dogecoin’deki yükseliş, para biriminin kurucularından olan ancak 2015 yılında ayrılan Jackson Palmer’ı da endişelendiriyor. Palmer bu endişesini “üzerinde köpek resmi bulunan ve 2 yıldır tek bir yazılım güncellemesi yayınlamayan bir paranın 1 milyar doların üzerinde piyasa değerine ulaşması kripto paralardaki boşluğun seviyesi hakkında çok şey anlatıyor.” şeklinde ifade etti.

Dogecoin’in neden yükseldiği bilinmiyor. Sidney’deki Teknoloji Üniversitesi’nde kıdemli finans öğretim görevlisi Adrian Lee, “Dogecoin’e neden bu kadar değer verildiğini bilmiyorum” diyor.

Dogecoin diğer internet para birimlerine göre daha hızlı bir üretim trendiyle karşımıza çıktı. 1 Şubat 2014 tarihi itibarıyla 40,578,746,592 adet Dogecoin üretilmişti. Dogecoin Türkçe’ye “Aya!” veya “Aya doğru!” olarak çevrilen “To the moon!” sloganıyla anılmaktadır.

Dogecoin ve diğer sanal para birimlerinin aniden yükselmesiyle ilgili görüşlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*