Drone ile Covid-19 aşısı taşınacak Tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgını neticesinde, geçtiğimiz aylarda başlanan aşı sevkiyatı…

Drone ile Covid-19 aşısı taşınacak Tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgını neticesinde, geçtiğimiz aylarda başlanan aşı sevkiyatı...
Drone ile Covid-19 aşısı taşınacak Tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgını neticesinde, geçtiğimiz aylarda başlanan aşı sevkiyatı...

Dronelife’a göre dünya yeni COVID-19 aşıları konusunda iyimser olsa da, adil ve verimli bir şekilde dağıtılabilmelerini sağlamak için ısıya duyarlı malzemeleri sağlık merkezlerine ulaştırmak dünya çapında bir zorluk haline geldi. Şimdi ise drone ile teslimat dönemi sayesinde bu zorluğun önüne geçmeyi hedefleniyor. Zipline tarafından sağlanacak, COVID-19 aşılarını drone ile teslim edebileceklerini duyurdu ve aşıları kırsal alanlara daha erişilebilir hale getirdi.

Zipline’ın yeni uçtan uca soğuk zincir dağıtım özelliği, önde gelen bir COVID-19 aşı üreticisi ile birlikte geliştiriliyor. Zipline, Zipline’ın faaliyet gösterdiği her ülkede, önde gelen tüm COVID-19 aşılarını drone ile dağıtabilecek durumda olduğunu ifade ediyor . Yeni dağıtım özelliği hakkında Zipline’ın yaptığı duyuruya göre, “sağlık tesislerinin, ihtiyaç duydukları kesin COVID-19 aşısı sayısını istenen sıcaklık profilinde güvenli ve uyumlu bir şekilde talep üzerine teslim alarak aşırı düşük dondurucu ihtiyacını atlamasına olanak tanıyacak

Ek olarak drone firmasının CEO’su Keller Rinaudo “Yaşadığınız yer, bir COVID-19 aşısı alıp almadığınızı belirlememelidir. Dünya genelindeki kırsal alanlar bu virüsten çok etkileniyor. Bu topluluklar büyük zorluklarla karşı karşıya. Anında teslimat yoluyla sağlık sistemlerinin altyapı ve tedarik zinciri zorluklarını aşmasına yardımcı olabiliriz.

COVID-19 aşıları kuru buz veya tipik olarak daha büyük, iyi donanımlı tıbbi laboratuvarlarda ve araştırma merkezlerinde görülen oldukça özel dondurucular gerektirebilir. Ultra düşük soğuk zincir COVID-19 aşılarının ulaşılması zor yerlerde uçtan uca tedarik zinciri sürecinde kesinti olmaksızın taşınması, depolanması ve dağıtılması, yenilikçi teslimat çözümleri gerektirecektir.”

Uzak bölgelerde kan malzemeleri veya ilaçlar gibi hassas tıbbi materyallerin taşınması, Zipline’ın uzun zamandır dünya çapında çözmekte olduğu bir operasyon olarak öne çıkıyor. Şirket bu yeni kabiliyeti iptal ederken, şimdiden 1.000.000’den fazla rutin aşı teslim etti. Dondurulmuş ve ultra düşük sıcaklıktaki tıbbi malzemeler ve ilaçlar için yeni uçtan uca, soğuk zincir dağıtım sistemi, Zipline’ın halihazırda oluşturduğu ulusal ölçekli tıbbi drone teslimat hizmetinden yararlanacak.

Zipline, sistemin nasıl çalışacağını şöyle açıklıyor;

“Temel amaçlardan biri, belirli bir zamanda ihtiyaç duyulan kesin ürün miktarlarının teslimine izin veren esnek bir sıcaklık kontrollü nakliye çözümü oluşturmaktır. Bu tür bir dağıtımın, ulaşılması zor alanlarda aşı erişimini artırmaya yardımcı olurken, atık potansiyelini düşürmesi ve yerinde soğuk depolama ihtiyacını ortadan kaldırması amaçlanmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri ve Afrika’da Zipline, dağıtım merkezlerine ultra düşük soğutma kapasitesi ekleyecek ve teslim alma noktasından hastaya kadar uçtan uca termal doğrulama gerçekleştirecek. Şirket, Nisan 2021’de faaliyet gösterdiği pazarlardaki kırsal ve ulaşılması zor topluluklara COVID-19 aşıları sunmaya hazır olmayı bekliyor. Bu çalışma, Zipline’ın Aşı İttifakı Gavi ile sağladığı deneyim ve uzmanlığa dayanmaktadır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*