Elektrikli otomobiller evden 4 saatte şarj olabilecek İspanya merkezli elektrikli şarj şirketi Wallbox, sürücülerin elektrikli araçlarını yaklaşık 4 saatte…

Elektrikli otomobiller evden 4 saatte şarj olabilecek
İspanya merkezli elektrikli şarj şirketi Wallbox, sürücülerin elektrikli araçlarını yaklaşık 4 saatte...
Elektrikli otomobiller evden 4 saatte şarj olabilecek İspanya merkezli elektrikli şarj şirketi Wallbox, sürücülerin elektrikli araçlarını yaklaşık 4 saatte...

Bugün dünyadaki pek çok küresel otomobil üreticisi, geleceklerini elektrikli araçlar üzerine inşa ediyorlar. Tesla’nın liderliğindeki sektörün ABD ve Avrupa’daki pazar hacmi yıldan yıla istikrarlı bir şekilde artarken, Norveç gibi bazı ülkelerde elektrikli araç satışları benzinli araç satışlarını geçmiş durumda.

Tamamen elektrikli araçlar, hem otomobil sektörünü sürdürülebilir kılması hem de küresel ısınmanın etkilerini azaltması açısından çok değerli bir öneme sahip. Bununla birlikte elektrikli araçların hala yol kat etmesi gereken iki önemli nokta bulunuyor: Menzil ve şarj süresi.

Örneğin; bugün elektrik gücüyle çalışan bir Chevy Bolt’u cep telefonunuzu şarj etmek için kullandığınız aynı prize takarsanız, tamamen şarj olması için en az 64 saat beklemeniz gerekiyor.

Elektrikli araçların sunduğu menzil yavaş yavaş artsa da, Seviye 1 şarj istasyonu ile bir bataryayı doldurmak, gün içindeki vaktinizin önemli bir bölümünü alabilir. Neyse ki İspanyol elektrikli şarj şirketi Wallbox, yeni Seviye 2 şarj istasyonu ile bu süreyi sekiz ile 10 kat azaltmayı vadediyor.

Wallbox Pulsar’ın fiyatı 649 dolardan başlıyor

İlk etapta ABD pazarı için tanıtılan Seviye 2 şarj kiti, Chevy Bolt ve benzer batarya hacmine sahip elektrikli araçları ev ortamında yalnızca 4 saatte tamamen şarj edebiliyor.

Wallbox’ın 40 amper çıkışlı 649 dolarlık Pulsar akıllı şarj kiti, doğrudan duvara takılabilmesini sağlayan bir kablo ile birlikte geliyor. Daha yüksek çıkışlı 48 amperlik Wallbox Pulsar Plus versiyonu ise bu yıl 699 dolara satışa çıkacak.

Ev tipi hızlı şarj istasyonlarının sayısındaki artış, elektrikli otomobillere olan ilgiyi de önemli oranda artırabilir. Zira bir elektrikli araç sahibi olmayı düşünenlerin kafasındaki en büyük soru işareti şarj süresi oluyor.

ABD Enerji Bakanlığı’na göre, ülkedeki tüm istasyonların yalnızca yaklaşık yüzde 16’sı hızlı şarj özelliğine sahip. Ayrıca bunların büyük bir bölümü de otoyollarda bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*