Facebook, siyaset ile ilişkiyi tamamen kesiyor Facebook siyasi grupları önermeyecek. ABD seçimi sebebiyle siyasi ve sosyal konu gruplarının tavsiyelerini…

Facebook, siyaset ile ilişkiyi tamamen kesiyor
Facebook siyasi grupları önermeyecek. ABD seçimi sebebiyle siyasi ve sosyal konu gruplarının tavsiyelerini...
Facebook, siyaset ile ilişkiyi tamamen kesiyor Facebook siyasi grupları önermeyecek. ABD seçimi sebebiyle siyasi ve sosyal konu gruplarının tavsiyelerini...

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, yeni yaptığı bir açıklamada kasım ayında seçimler sebebiyle alınan kararın kalıcı olacağını söyledi. Kasım ayındaki seçimden sonra Trump yanlısı aşırı gruplar tarafından organize edilen protestoların bilançosu ağır olmuştu. Capitol’e saldıran Trump yanlısı göstericiler, bu eylemlerini sosyal medya üzerinden organize etmişti.

Facebook aldığı eleştiriler karşısında artık siyasi grupları önermeyecek.

Çizim: Luis Quiles Artworks

Forbes’taki haberde Tech Transparency Project’in raporuna yer veriliyor. Bu rapora göre dünyanın gündemine oturan Capitol baskınının/isyanının planlanmasında Facebook’ta yer alan siyası grupların büyük bir rolü var. Yanlış bilgi ve komplo teoriyle dolu olan grupların birbirlerini kışkırtması sonucu olayların büyüdüğü söyleniyor.

Peki bu yasak kararı neyin ardından geldi? Senatör Ed Markey’in Zuckerberg’e yazdığı bir mektup sonrası. Senatörün yazdığı mektupta, Facebook’un siyasi grupları tavsiye etme sistemi hem Amerikan demokrasisine hem de kamu güvenliğine ciddi tehditler teşkil ediyor denildi. Bu sert mektup sonrası Facebook, siyasi grupları kullanıcılarına önermeyi tamamen kaldırdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*