Google ve Facebook yeni bir dava ile gündemde West Virginia’nın HD Media adındaki şirketi Google ve Facebook’a karşı, dijital reklamcılığı tekeline…

Google ve Facebook yeni bir dava ile gündemde
West Virginia'nın HD Media adındaki şirketi Google ve Facebook'a karşı, dijital reklamcılığı tekeline...
Google ve Facebook yeni bir dava ile gündemde West Virginia'nın HD Media adındaki şirketi Google ve Facebook'a karşı, dijital reklamcılığı tekeline...

Google‘ın kısa süre önce haber yayıncılarına 1 milyar dolar ödeyeceğini açıklamasına rağmen, yabancı bir gazete şirketi dijital reklamcılık konusunda Google ve Facebook‘a karşı dava açtığını açıkladı.

Bünyesinde yedi farklı gazete barındıran HD Media, iki teknoloji devini gizli anlaşma yapmakla suçluyor.

Ek olarak Antitröst şikayetin “ticaret engellerini ve piyasa rekabetini önlemek için hükümetlerce izlenen politikalara dendiğini ve amacının tüketiciyi korumak ve ekonomik kaynakların en etkin biçimde dağılımını sağlamak” olduğunu belirtelim.

Editor & Publisher Magazine’e göre dava, kod adı “Jedi Blue” olan bu gizli anlaşmanın çevrimiçi reklam müzayedelerini manipüle ettiğini savunuyor. Aynı zamanda medya şirketi, Google’ın dijital reklamcılık pazarındaki tekelinin ABD’deki yerel gazetelerini tehdit ettiğini de iddia ediyor.

Ayrıca, HD Media Yönetici ortağı Doug Reynolds, Editor & Publisher Magazine’e verdiği demeçte konuyu şöyle değerlendiriyor;

“Amerika’daki diğer tüm gazeteleri bu amaca katılmaya davet ediyoruz. Sadece basının geleceği için değil, aynı zamanda demokrasimizin korunması için de savaşıyoruz.”

HD Media’nın başlattığı bu davanın, diğer ülkeler ve basın kuruluşları tarafından desteklenip desteklenemeyeceği önümüzdeki süreçte netleşeceğe benziyor. Ancak, Google ve Facebook’un bu konuda başının daha çok ağrıyacağına kesin gözüyle bakılıyor.