iOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor? 

iOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor? 
iOS 14 özelliği Android 12 için mi geliyor? 

Android 12 özellikleri ortaya çıkmaya başladı. Henüz geliştirici ön sürümü yayınlanmasa da, Android 12 kaynak kodlarına ulaşan bazı geliştiriciler, işletim sistemi ile ilgili bazı özellikleri ortaya çıkardı. Buna göre çift dokunma özelliği, Andoroid 12 ile birlikte gerçeğe dönüşebilir.

Ancak bu özellik daha önce Android 11 için denenmişti. Google daha sonradan bu işlevi devreye almamaya karar verdi. Bunun ana nedeni olarak ise geliştiriciler tarafından Columbus özelliği olarak adlandırılan özelliğin, Android 11 tarafında tıklamaları ayırmakta zorlanması gösteriliyordu.

 

Geliştiricilerin yaptığı denemelerde, özellikle çift dokunmanın varsayılan olarak Google Asistan uygulamasını çalıştırması bekleniyor. Ancak bu özelliğin alarm kurma, kamerayı başlatma, video oynatma, ekran görüntüsü alma gibi birçok eylem için kullanılması mümkün olacak. Yine kullanıcılara bu özelliği devre dışı bırakma imkanı da sunulacak.

Google şu anda Android 12 işletim sistemi tarafından, yanlışlıkla dokunma ve itme hareketlerinin çift dokunma olarak algılanmaması için kullanıcıların bu hareketi kaydetmesi üzerinde çalışıyor. Böylece dokunma hassasiyetinizi algılayacak olan Android 12, farklı dokunmaları da çift dokunma eyleminden ayırabilecek.

Sızdırılan diğer Android 12 özellikleri

Google’ın Android 12 işletim sisteminde yeni bir özellik denediği de bazı geliştiriciler tarafından keşfedildi. Daha önce sunulan bölünmüş ekran özelliği, Android 12 ile birlikte çok daha kullanışlı hale gelecek.

Google, Android 12 bölünmüş ekran özelliği için Uygulama Çiftleri adı verilen tamamen yeniden tasarlanmış bir bölünmüş ekran modu hazırlıyor gibi görünüyor.

Kullanılan uygulamalar üzerinde bu özellik sayesinde işletim sistemi aynı anda kullanılan uygulamaları artık tek bir uygulama gibi algılayacak. Böylece aynı anda iki uygulamanın işlemci ve RAM üzerinde aşırı baskı yapmasının da önüne geçilmesi planlanıyor.

Ortaya çıkan diğer bir Android 12 özelliği ise uygulamaların Wi-Fi erişimini kısıtlamayı sağlayan kısıtlı ağ modu özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar hangi uygulamanın kablosuz ağa bağlanmasını tercih edebilecek gibi görünüyor. Şu an için özelliğin alt kırılımlarında nasıl faydalar sağlayacağı tam olarak ortaya çıkmış değil.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*