Kripto madenciler elektrik kesintilerine yol açıyor Kripto para madenciliği, işin içinden çıkılmaz bir hale geldi. Son gelen haberlere göre, sanal para …

Kripto madenciler elektrik kesintilerine yol açıyor
Kripto para madenciliği, işin içinden çıkılmaz bir hale geldi. Son gelen haberlere göre, sanal para ...
Kripto madenciler elektrik kesintilerine yol açıyor Kripto para madenciliği, işin içinden çıkılmaz bir hale geldi. Son gelen haberlere göre, sanal para ...

El Chapuzas Informatico’nun haberine göre İranlı yetkililer tarafından yürütülen bir araştırma sonucuna göre, ülkede son zamanlarda yaşanan elektrik kesintilerinin artan madencilik çiftliklerinden kaynaklandığı ortaya çıktı. Araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuca göre Çinli madencilik şirketleri, faaliyetlerini ucuz elektrik sebebiyle Çin yerine İran’da sürdürüyor. Elektrik fiyatları kıyaslandığında İran, Çin’e göre dört kat daha ucuz konumda.

Ülkenin şu anda yaklaşık 300 megawatt enerji tüketen 14 büyük madencilik çiftliğine ev sahipliği yaptığı iddia ediliyor. Bu güç tüketimi, 100 bin nüfuslu bir şehrin güç tüketimine eşit sayılıyor. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre İran, madencilik çiftlikleri için altı popüler ülkeden biri.

Sosyal medyaya madencilik çiftliklerinden pek çok fotoğraf düşüyor. Fotoğraflar gelmeye devam ettikçe, kripto para madenciliği sonucu tükenen RTX 30 serisi ekran kartlarında stok sorununun uzayabileceği konuşuluyor. Üstelik bu çiftlikler, RTX 30 kartlarına ek olarak RX 6000 serisi ekran kartlarına da göz dikmiş durumdalar.

Şimdiye kadar hem AMD ve NVIDIA‘nın hem de ekran kartı üreticilerinin, ürettikleri kartları madencilere satmakla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamadığını gördük. Önceden madenciler, oyuncular için üretilen ekran kartlarını satın alıyordu. Ancak durum öyle bir noktaya geldi ki sanki bu kartlar, madenciler için üretilmeye başlandı.

Sanal para madenciliği furyasının daha ne kadar devam edeceğini bilmiyoruz. Ancak bu gidişle ekran kartı stoklarının Mart veya Nisan ayında düzelmesi mümkün görünmüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*