Lomography Instagram filtrelerini lenslere taşıyor Oldukça basit ancak bir o kadar da ilginç olan bu sistem sayesinde filmli fotoğraflara renk katmak mümkün…

Lomography Instagram filtrelerini lenslere taşıyor
Oldukça basit ancak bir o kadar da ilginç olan bu sistem sayesinde filmli fotoğraflara renk katmak mümkün...
Lomography Instagram filtrelerini lenslere taşıyor Oldukça basit ancak bir o kadar da ilginç olan bu sistem sayesinde filmli fotoğraflara renk katmak mümkün...

Günümüzde pek çok fotoğrafçı farklı yapıdaki kameralarıyla çekimler gerçekleştiriyor. Fotoğrafçılık dünyasının bilinen isimlerinden olan Lomography, özellikle sosyal medyanın popüler olmaya başladığı zamanlarda Retrica ve Instagram gibi platformlarda oluşturulan filtrelerle adından söz ettirmişti.

Lomography imzalı yeni HydroChrome Sutton’s Panoramic Belair Camera adı verilen cihazın lens sisteminde sıvı dolgu bulunuyor. Makinenin lens sisteminde yer alan bu sıvı fotoğrafların çıktısında farklı bir görünüm yakalamayı sağlıyor. Özellikle farklı renklerde enjekte edilen sıvılarla birlikte fotoğraflarda Instagram filtresi görünümü yakalanabiliyor. Retro ve sade bir tasarıma sahip olan makineden çıkan fotoğraflar oldukça farklı ve başarılı duruyor.

Temelde bu çekimler olduka basit bir şekilde yapılabiliyor.  Kameranın gövdesinde ve lensinde bir tüp sistemi bulunuyor ve bir şırınga yardımıyla içine istediğiniz renklerde sıvılar enjekte ediliyor. Bu sayede renkli panoramik film şeritleri oluşturabiliyorsunuz ve baskıya gittiklerinde sonuç görüldüğü kadarıyla oldukça başarılı oluyor.

Bu cihazın ilhamı ise sıvı dolgulu lenslerin kullanımına öncülük eden Thomas Sutton‘dan geliyor. Uzun bir süredir bilinen ancak günümüz şartlarına uyarlanan bu sistem, 35 mm film fotoğrafçılığın tekrar popüler hale gelmesiyle karşımıza çıkıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*