Microsoft’tan Başkanlık seçimi sonrası ilginç karar Microsoft, Joe Biden ve Donald Trump arasında geçen ABD Başkanlık yarışı sonrası, seçimin onaylanmasına…

Microsoft’tan Başkanlık seçimi sonrası ilginç karar
Microsoft, Joe Biden ve Donald Trump arasında geçen ABD Başkanlık yarışı sonrası, seçimin onaylanmasına...
Microsoft’tan Başkanlık seçimi sonrası ilginç karar Microsoft, Joe Biden ve Donald Trump arasında geçen ABD Başkanlık yarışı sonrası, seçimin onaylanmasına...

Politikacılar için özel bir bağış fonu sağlayan Microsoft, 7 Ocak tarihinde gerçekleşen Kongre Binası işgali sonrası, bağış politikasını yeniden değerlendirmek üzere askıya almıştı.

Yeni alınan karar ile birlikte, ABD Başkanlık seçimi sonuçlarını tanımayan ve ABD eski Başkanı Donald Trump‘ın tezlerine destek veren Kongre üyeleri için fon ayırmama kararı aldı. ABD Baçkanlık seçim sonuçları açısından seçim sonuçlarının resmen ilan edilmesi, ABD Başkanı seçilmek için yeterli.

Ancak Kongre formalite olarak toplanıp, seçim sonuçlarını onaylıyor. Bu onaylama sırasında meydana gelen, Kongre Binası işgali  ABD için kara bir leke olarak tarihe geçti. Bu baskın sonrası Kongre üyeleri arasında ret oyu kullanan politikacılar için ise bağış kapıları bir bir kapanıyor gibi görünüyor.

Microsoft, Democracy Forward Initiative adlı yeni bir fonlama programının da duyurusunu yaptı. Buna göre yazılım devi politikacıları desteklemek yerine, oy kullanma haklarını korumak üzere kurulmuş sivil toplum kuruluşlarına destek sağlayacak.

Microsoft, bu bağışları durduran tek büyük teknoloji firması değil. Daha önce de Google, benzer bir açıklama yaparak seçim sonuçlarının onaylaması karşısında oy kullanan Kongre üyelerine fon sağlamayacaklarını duyurmuştu.

AT&T, Amazon, Verizon, Comcast, Dell ve Intel ise şu anda tüm bağışları askıya almış durumda.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*