NASA, iklim çalışmaları için ilk danışmanını atadı NASA, Çarşamba günü yaptığı açıklama ile ilk kıdemli iklim danışmanını atadığını duyurdu. Atanan danışman…

NASA, iklim çalışmaları için ilk danışmanını atadı NASA, Çarşamba günü yaptığı açıklama ile ilk kıdemli iklim danışmanını atadığını duyurdu. Atanan danışman...
NASA, iklim çalışmaları için ilk danışmanını atadı NASA, Çarşamba günü yaptığı açıklama ile ilk kıdemli iklim danışmanını atadığını duyurdu. Atanan danışman...

NASA tarafından iklim çalışmaları için danışman olarak atanan Gavin Schmidt, uzay ajansı daha kalıcı bir atama yapana kadar pozisyonda kalacak ve Biden yönetimi çalışmaya devam edecek.

Ayrıca diğer görevlerinden ziyade Schmidt’in işi, daha geniş bilimsel toplulukla iletişim ve koordinasyon sağlamanın yanı sıra NASA’nın iklimle ilgili araştırma ve teknolojik gelişmelerini teşvik etmeyi de içerecek. 

Ek olarak yapılan atamayı NASA, şu şekilde değerlendiriyor; “Gavin Schmidt’in atanması, Biden Yönetiminin 2050 yılına kadar ekonomi genelinde net sıfır emisyon elde etme yolundaki planını uygulamak ve izlemek için çok önemli verilere, çocuklarımız için daha sağlıklı, daha güvenli, daha müreffeh bir gezegene sahip olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.”

Aynı zamanda kamuoyu tarafından, NASA içinde özel bir iklim danışmanlığının oluşturulması, Biden yönetiminin iklim değişikliğine tüm hükümeti kapsayan yaklaşımın bir yansıması olduğu düşünülüyor.

Öyle ki Joe Biden, göreve geldiği ilk gün, ABD’yi Paris İklim Anlaşması‘na yeniden katılma yoluna sokan bir idari emir imzaladı ve göreve başlamadan hemen önce eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry‘nin yönetimi için özel iklim elçisi olarak görev yapacağını duyurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*