Oppo’dan yeni patent: Prizmalı kamera Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo, hem telefonları hem de ekosistem ürünleriyle oldukça sevilen firmalar…

Oppo'dan yeni patent: Prizmalı kamera
Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo, hem telefonları hem de ekosistem ürünleriyle oldukça sevilen firmalar...
Oppo'dan yeni patent: Prizmalı kamera Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo, hem telefonları hem de ekosistem ürünleriyle oldukça sevilen firmalar...

Oppo, diğer akıllı telefon markaları pop-up kameralı telefonları tanıtmakla meşgulken; köpekbalığı yüzgeci (Shark-Fin) gibi farklı tasarımlı kamera modülüne sahip cihazları tanıttı. Şirket, şimdi de kameralarını telefonun arkasından gizlemesine izin verecek yeni bir açılır kapanır kamera modülünün patenti için başvuruda bulundu.

LetsGoDigital‘in aktardığı bilgilere göre bu akıllı telefon, gerektiğinde açılan bir çift kamera kurulumuna sahip olacak. Çift selfie kameralı açılır pencerelere sahip akıllı telefonlar görmemize rağmen, Oppo’nun yapmayı planladığı tasarım biraz farklı. Patente göre şirket, telefonun gövdesine ana kamera ve ultra geniş kamera destekli iki kamera yerleştirmek istiyor.

Oppo’nun bu yen nesil kamera tasarımı nasıl çalışıyor?

Açılır modülün içinde kamera sensörleri bulunmuyor. Bunun yerine, cihazın her iki tarafındaki noktalarda, modül açıldığında bir selfie veya bir görüntü çekmesine olanak tanıyan iki prizması yer alıyor. Bu prizmalar, dışarıdan gelen ışığın sensöre yansımasını sağlayacak şekilde yerleştirilecek ve görüntü elde edilmiş olacak.

Periskopik kamera tasarımına oldukça benzeyen bu yeni tasarım; henüz patent aşamasında olduğu için detaylar ve pratik uygulamalar henüz çok net değil. Ancak her iki prizmanın da tek bir görüntüyü yakalamak için kullanılabileceği öngörülüyor. Bu kamera modülünün test laboratuvarlarından çıkıp kolayca satın alabileceğiniz bir akıllı telefonda kullanılıp kullanılmayacağı henüz belli değil.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*