Öte gezegenler için yeni bir kamera sistemi geliştirildi Dış gezegenlerin yüksek kontrastlı görüntülerini çekmesini sağlamak amacıyla, yeni kamera sistemi geliştirildi…

Öte gezegenler için yeni bir kamera sistemi geliştirildi
Dış gezegenlerin yüksek kontrastlı görüntülerini çekmesini sağlamak amacıyla, yeni kamera sistemi geliştirildi...
Öte gezegenler için yeni bir kamera sistemi geliştirildi Dış gezegenlerin yüksek kontrastlı görüntülerini çekmesini sağlamak amacıyla, yeni kamera sistemi geliştirildi...

NIX olarak adlandırılan kamera sistemi, kızılötesi ve kriyojenik yetenekleri ile dikkat çekiyor. Teknik özellikleri ile öne çıkan kamera, bugüne kadarki en yüksek kontrast değerine sahip görüntülerin yakalanmasını sağlayacak.

İskoçya’daki Bilim ve Teknoloji Tesisleri Konseyi‘nin (STFC), Birleşik Krallık Astronomi Teknoloji  Merkezi‘nde (UK ATC) geliştirilen NIX, şu an Gelişmiş Çözünürlük Görüntüleyici ve Spektrografın (ERIS) tüm farklı parçalarının bir araya getirildiği Almanya’da bulunan Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü (MPE) tarafından muhafaza ediliyor.

NIX, termal radyasyonu azaltmak amacı ile -328 derece civarında son derece soğuk sıcaklıklarda dahi çalışabiliyor. Ayrıca geliştirilen kamera, dış gezegenlerin yakın yıldızlarından gelen parlamayı engellemek için, yansıma önleyici kaplamalar, farklı optik elemanlar ve aynalara da sahip.

Tüm bileşenlerinin neredeyse minyatür bir durumda tasarlanması ve yapılandırılması sayesinde kabaca el bagajı büyüklüğünde olan NIX, kompakt tasarımı ile öne çıkıyor.

Şili’deki Paranal Gözlemevi‘nde dünyanın en gelişmiş optik teleskoplarından biri olan Avrupa Güney Gözlemevi’nin  “Çok Büyük Teleskobu’nun” bir parçası olarak olarak kullanıma sunulacak olan NIX, 2022 yılında aktif olarak çalışmaya başlayacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*