Robotlara özel beyin tasarlandı Robotlar her ne kadar birçok alanda bize yardımcı olsalar da ileitşim esnasasında oldukça sıkıntılar…

Robotlara özel beyin tasarlandı
Robotlar her ne kadar birçok alanda bize yardımcı olsalar da ileitşim esnasasında oldukça sıkıntılar...
Robotlara özel beyin tasarlandı Robotlar her ne kadar birçok alanda bize yardımcı olsalar da ileitşim esnasasında oldukça sıkıntılar...

MIT’den Sabrina Neumann, robotlar için uyaranları algılamak ve yanıtları hesaplamak için tepki sürelerini sınırlayan çok fazla hesaplama gerektirdiğini açıklıyor. İşte Neumann, robotun zihni ile bedeni arasındaki bu çelişkiyle mücadele etmenin kısa bir yolunu buldu.

Yeni robotik hesaplama yöntemi, yanıt sürelerini en aza indiren özel bir bilgisayar çipi oluşturmak için robotun fiziksel tasarımını ve amaçlanan uygulamaları kullanıyor.

Bir robotun çalışmasında üç ana aşama vardır. Birincisi, sensörler veya kameralar kullanarak veri toplamayı içeren algıdır. İkincisi, analiz ve çözümleme: Robotların gördüklerine dayanarak, çevrelerindeki olayı analiz etmeli ve sonra çözüm yolunu bulmalarıdır. Üçüncüsü ise bir eylem planı oluşturup çözüme kavuşturmaktır. Bu adımlar da oldukça uzun zaman ve hesaplama gücü gerektirebiliyor.

Donanım hızlandırma tekniği kullanan araştırmacılar, belirli hesaplama görevlerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirmek için özel bir birimin kullandılar. Çoğu robot, belirli bir uygulama kümesiyle tasarlanmıştır ve donanım hızlandırmasından yararlanabilir. Bu nedenle, MIT’deki mühendisler robomorfik hesaplamayı üretti.

Sistem, robotun belirli bir bilgi işlem ihtiyaçlarına en iyi şekilde uyacak özel donanım tasarımları oluşturuyor. Böylece, ortaya çıkan mikro devre tasarımı, robotun hesaplama ihtiyaçlarının verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için uyarlanabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*