Salgın Almanya’da hız kesmiyor… Can kaybı rekor kırdı | Video

Salgın Almanya'da hız kesmiyor... Can kaybı rekor kırdı | Video
Salgın Almanya'da hız kesmiyor... Can kaybı rekor kırdı | Video

Koronavirüsle amansız bir mücadele içinde olan Almanya’da alınan önlemler kar etmiyor. Salgın hızla can almaya devam ediyor. Ülkede günlük can kaybı rekoru kırıldı.

Vaka sayısının 2 milyona dayandığı, can kaybının 44 bini aştığı Almanya’da son 24 saatte bin 244 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Bu, salgının başlangıcından bu yana ülkede kaydedilen en yüksek can kaybı.

Koronavirüsün mutasyonlu halinin hızla yayıldığı ülkede, önceki en yüksek can kaybı da kısa bir süre önce 8 Ocak’ta kaydedilmişti.

Robert Koch Enstitüsü, ölümlerin yarısından fazlasının aralık ayı başından bu yana yaşandığını açıkladı.

Enstitü başkanına göre vaka sayılarındaki artışın nedeni noel ve yılbaşı tatili süresince daha az test yapılması olabilir:

“Noel döneminde ve sonrasında test sayıları önemli ölçüde azaldı. Noel öncesi hafta boyunca noel öncesi 1,5 milyon test yaptık ve daha sonra 700 bine indi. Bu yeterli değil. Bunun nedenleri test faaliyetinin gerçekleşmemesi, tıbbi uygulamaların kapatılması ve daha az kişinin doktora gitmesi. Bunu her kış görüyoruz ancak şaşırdım çünkü salgın acil bir durum bu hizmetlerin çok daha fazla kullanılacağını düşünmüştüm”

Almanya’da 11 Ocak’ta yürürlüğe giren sıkılaştırılmış koronavirüs önlemleri ay sonuna kadar geçerli olacak.

Ancak Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn kısıtlamaların Şubat Ayı’nda da yürürlükte kalmasının gerekli olduğunu söylemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*