Samsung, satışlarındaki düşüşe rağmen karını artırdı Samsung, geçtiğimiz yıl akıllı telefon satışlarında yüzde 11 düşüş olmasına rağmen, yılın dördüncü çeyreğinde…

Samsung, satışlarındaki düşüşe rağmen karını artırdı
Samsung, geçtiğimiz yıl akıllı telefon satışlarında yüzde 11 düşüş olmasına rağmen, yılın dördüncü çeyreğinde...
Samsung, satışlarındaki düşüşe rağmen karını artırdı Samsung, geçtiğimiz yıl akıllı telefon satışlarında yüzde 11 düşüş olmasına rağmen, yılın dördüncü çeyreğinde...

Samsung, tüm 2020 mali yılı boyunca, salgının ortasında 236.81 trilyon dolar gelir elde etti. Bu gelirin 35.99 trilyon dolarını kar olarak açıklayan şirket, gelir ve kar dağılımında sırasıyla yüzde 29.6 ve yüzde 2.78 artış yaşadı.

Teknoloji üreticisi bu durumu Apple’a iPhone 12 serisi için tedarik ettiği OLED paneller nedeniyle, akıllı telefon üreticilerinden gelen yüksek talebe bağlıyor.

Apple, iPhone 12 satışlarının gücüyle bu çeyrekte 111.4 milyar dolarlık rekor bir gelir elde etti ve Samsung’un 4. çeyrekte elde ettiği 61.55 trilyon geliri ikiye katladı.

Satışlar 2019’un 4. çeyreğine göre yüzde 11 düştüğü için Samsung, kendi akıllı telefonlarıyla daha kötü bir performans gösterdi. Ancak şirket, mobil bölümünün gelirinin önümüzdeki çeyrekte piyasaya sürülen Galaxy S21 tarafından desteklenmesini bekliyor.

Ek olarak Samsung, S21 serisinin lansman tarihini bir ay yukarı çekerek tüketicilere yeni amiral gemisi cihazlarını normalden daha erken satın alma şansı verdi. Bunun da ötesinde, Galaxy S20‘nin oldukça pahalı hale geldiği yerlerde, S21 serisi genel olarak daha ucuz fiyat etiketine sahip.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*