SpaceX zor bir rekora imza attı: Türkiye detayı! SpaceX, ulaşılması zor olan bir uydu rekoru için adını tescilledi. Falcon 9 roketiyle uydu taşımacılığı…

SpaceX zor bir rekora imza attı: Türkiye detayı!
SpaceX, ulaşılması zor olan bir uydu rekoru için adını tescilledi. Falcon 9 roketiyle uydu taşımacılığı...
SpaceX zor bir rekora imza attı: Türkiye detayı! SpaceX, ulaşılması zor olan bir uydu rekoru için adını tescilledi. Falcon 9 roketiyle uydu taşımacılığı...

Rokete yüklü 143 uydudan sadece 10 tanesi SpaceX’e ait ve bunlarda uydudan internet hizmetini hedefleyen Starlink projesinin bir parçası. Diğer 133 uydu arasında Alman Havacılık ve Uzay Merkezi, ABD Savunma Bakanlığı ve Nanorocks gibi hem hükümetlere hem de ticari kuruluşlara ait uydular bulunuyor.

ASELSAN tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte geliştirilen ASELSAT 3U Küp uydusu da roketin içinde yer alıyordu. Aselsan tarafından yapılan açıklamaya göre, yörüngeye yerleşip gerekli kurulumları sağlandığında X-Bant Verici ile küp uydu üzerinde bulunan yüksek çözünürlüklü kamera yaklaşık 30 m çözünürlükte aldığı görüntüleri yer istasyonuna aktaracak.

SpaceX’in tek seferde 140’dan fazla uyduyu uzaya göndermesi ve Starlink projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*