TV platformlarının Türkiye karnesi: Lider değişmedi Türkiye’de yayın yapan yerli ve yabancı dijital TV platformlarıyla ilgili bir araştırmaya göre, abonelik…

TV platformlarının Türkiye karnesi: Lider değişmedi
Türkiye'de yayın yapan yerli ve yabancı dijital TV platformlarıyla ilgili bir araştırmaya göre, abonelik...
TV platformlarının Türkiye karnesi: Lider değişmedi Türkiye'de yayın yapan yerli ve yabancı dijital TV platformlarıyla ilgili bir araştırmaya göre, abonelik...

Günümüzde yerel televizyon kanallarının yerini alan dijital yayın platformları, her geçen gün büyümeye ve kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Kullanıcıların pandemi şartları nedeniyle sosyal hayatını sınırlandırması ile beraber ilgi odağı halen dijital yayın platformları, ülkemizde de büyük bir ilgiyle yakından takip ediliyor.

Dijital yayın platformlarını bir araya getirerek kullanıcı deneyimini artırmayı amaçlayan JustWatch, son durumu bir araştırmayla ortaya koydu.

JustWatch tarafından yapılan ve 2020 yılının son çeyreğini kapsayan araştırma sonuçlarına göre, en çok tercih edilen platform BluTV oldu.

Yüzde 44 pazar payı ile lider olan BluTV, bir önceki araştırma raporuna göre pazar payını yüzde 1 artırmış durumda. Öte yandan dijital yayın platformları arasında en çok ilgi odağı olan Netflix ise Türkiye’de yüzde 25 pazar payı oranıyla ikincilik koltuğunun sahibi oluyor.

Ek olarak dünyanın önde gelen yayın platformu Netflix’in geçtiğimiz araştırma sonuçlarına göre yüzde 1 artış yaşadığı görülüyor.

Ülkemizde geçtiğimiz yıl hizmet vermeye başlayan Amazon Prime Video ise yüzde 18’lik pazar payı ile üçüncü sırada yer alıyor. Pazara girer girmez hızlı bir yükselişe geçen Prime Video, rakiplerine kıyasla makul üyelik fiyatı ile dikkat çekiyor.

En yakın rakibi Netflix ile sıkı rekabete devam eden Prime Video’nun 2021‘deki akıbeti merakla takip ediliyor. Öyle ki Prime Video Türkiye fiyatlarına zam yapmazsa, 2021’in ilk yarısında Netflix’in koltuğunu elinden alabilir.

Son olarak ilk üçe giren dijital yayın platformlarının önceki araştırma raporuna göre artış yaşadığı görülürken, yüzde 4‘lük pazar payı oranı ile diğer yayıncı kuruluşların düşüş yaşadığını belirtelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*