WhatsApp Türkiye’de büyük hayal kırıklığı yarattı

WhatsApp Türkiye’de büyük hayal kırıklığı yarattı
WhatsApp Türkiye’de büyük hayal kırıklığı yarattı

Facebook tarafından geliştirilen WhatsApp, Türkiye’den kovulabilir ve bu hiç uzak bir ihtimal değil. Uygulama ile alakalı gelen bazı sızıntılar bunun aslında kolay olduğunu gösteriyor. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, bu konuda WhatsApp platformuna çok açık bir şekilde gözdağı veriyor.

Önceki gelişmelerden haberdar olmayanlar için kısa özet geçelim. Facebook şirketi, WhatsApp uygulamasının bundan sonra Facebook ile veri paylaşacağını söyledi ve kıyamet de buradan itibaren koptu.

Anlık mesajlaşma uygulamaları içerisinde önemli bir yere sahip olan WhatsApp, Türkiye’de birçok kişinin güvenini adeta altüst etti. Her ne kadar verilerin paylaşıldığı bilinse bile yine de şirket bunu fazlasıyla açık etti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 2016 yılında kabul edildi ve her şirket için yaptırım gücü olan bir karar olarak kabul edildi. Bu kanun maddelerine göre Facebook ve WhatsApp cezalandırılabilir. Üstelik bunu yapmak için büyük bahanelere ihtiyaç yok. Sadece WhatsApp ile alakalı değil aynı zamanda tüm uygulama şirketlerine bu tür cezalar verilebilir.

Son olarak WhatsApp uygulaması BTK tarafından lisanslı değil. Yani şirketin başka bir açığı daha var. Tüm bunlar Facebook şirketinin Türkiye’de yasaklanması için yeterli sebepler. Bakalım WhatsApp platformu bu konuda ne tür önlemler alacak? Türkiye ile arasında sorun yaşamadan veri aktarımını başarabilecek mi?

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*