Yeni Tesla’lar UWB teknolojisini destekleyebilir Telefon üreticileri tarafından geliştirilen UWB teknolojisini kullanacak ilk markalardan birinin Tesla…

Yeni Tesla'lar UWB teknolojisini destekleyebilir
Telefon üreticileri tarafından geliştirilen UWB teknolojisini kullanacak ilk markalardan birinin Tesla...
Yeni Tesla'lar UWB teknolojisini destekleyebilir Telefon üreticileri tarafından geliştirilen UWB teknolojisini kullanacak ilk markalardan birinin Tesla...

Federal İletişim Komisyonu‘na (FCC) sunulan belgelere göre elektrikli otomobil üreticisi Tesla, UWB teknolojisini arabalarına inşa etmek için aktif bir şekilde çalışıyor.

Geçtiğimiz yıl 9 Eylül tarihinde otomobil şirketinin FCC’ye iki tane “Anahtarlık” bir tane güvenlik denetleyicisinin yanı sıra aracın şasisi ve kabinine takılacak ürünler ile birlikte toplamda 6 tane yenilik sunduğu belirtiliyor.

Sunulan FCC belgelerine göre, bu ürünlerden en az üçünün UWB iletişimini açıkça desteklediği görülüyor. Geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen UWB ile öne çıkan telefon üreticileri yakından çalışmaya devam ediyor.

Telefon kullanarak arabanın kilini açmaktan, arabanın ne kadar uzakta olacağının bildirmek gibi marifetler sergilemesi beklenen UWB’nin önümüzdeki süreçte otomobil üreticileri tarafından oldukça popüler hale geleceği düşünülüyor.

Ek olarak The Verge’in haberine göre UWB’nin çip tedarikçisi NXP‘in gelecekteki otomobillerin UWB’ye ait bazı uç noktalarına ihtiyaç duyacağını belirtiyor. Aynı zamanda Arabanın içinde, muhtemelen kapı kollarında veya ön ve arka camları arasında UWB antenleri dikkat çekiyor.

Ayrıca kendini UWB teknolojisine adamış tek otomobil üreticisi BMW’nin yakında zamanda bu alanda Tesla ile yarışına tanıklık edebiliriz.

Son olarak bunların hiçbirinin Tesla‘nın teknolojiyi arabalarına kesin olarak ekleyeceği anlamına gelmediğini belirtelim. Ancak FCC belgeleri, sunulan teknolojinin genellikle sadece bir deney olmadığını gösteren en iyi işarettir. Aynı zamanda FCC başvuruları genellikle bir ürünün piyasaya sürülmesinden önceki son aşamalarından biridir, çünkü yalnızca ABD’de bir ürünü ithal etmek, satmak veya yaygın olarak test etmek istendiğine gerekmektedir.

Hayatımızın her alanına dokunan telefonlarımızın, gelecekte otomobillerimiz ile de iletişim kurmasını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*